Awards and achievements



ymc grade certificate

GRADE EXAM RESULTS

Violin

Grade 1

Lucy Bayfield | Merit

Grade 4

Giovanni Liu | Merit

Grade 5

Malena Coia | Distinction

Rishi Patel | Distinction

Grade 7

Giancarlo Coia | Distinction

Grade 8

Shlomo Levy | Distinction

Tara Rodrigues | Distinction

Saskia Zandstra | Pass


Viola

Grade 2

Adèle Mougin | Pass

Grade 5

Chloe Chan | Distinction

 


Cello

Grade 3

Hector Price| Merit

Grade 5

Daniel Jurado| Merit

Alexandra Ashton  | Distinction

Grade 8

Raphael Herberg  | Distinction


Flute

Grade 3

Malena Coia | Distinction

Grade 5

Maya Rodrigues | Distinction

Diego Jurado | Distinction


Clarinet

_____________________________________________________________________________________________________

Oboe

Grade 4

Amber Edwards | Distinction


Saxophone

Grade 3

Natasha Freedman | Distinction


Recorder

Grade 3

Malena Coia | Distinction


Theory

Grade 5

Alexandra Ashton| Pass

Giancarlo Coia| Pass

Maya Rodrigues| Distinction

Clara Mistry| Merit

Grade 8

Mine Ibrahim | Pass


Doublebass


Piano

Grade 2

Natasha Freedman | Distinction

Alexandra Ashton  | Distinction

Grade 6

Shlomo Levy | Distinction

Talia Herberg | Merit

 Grade 8

Maxim Lavrov| Distinction


YMC ScholarshipSCHOLARSHIP AWARDS

ymc awardsCOMPETITION WINNERS 2018

Spring Grove Music Festival

1st Prize chamber music category 18 and under

Moonlight ensemble

Brent Musician of the year

2nd Prize Arabella Parmar

 

North London Festival

Recorder Novice class

1st place Chloe Chan

2nd place Aiguin Paydar

Recorder Grade 5-6 class

1st place Maya Rodrigues

Recorder Grade 7+ class

1st place Natasha Freedman

Recital (12-14 years) Grade 7 + class

2nd prize  Shlomo Levy

Woodwind Grade 4-5 class

1st place Maya Rodrigues

Concerto class 11 and under

shared 3rd prize Sofia Özkan Mouyiassi and Harris Johnston

joint 2nd prize in the Junior Composition class

Chloe Chan and Harris Johnston

joint 1st prize in the Intermediate composition class

Mine Ibrahim and Antonia Zadrag

‘North London Music Festival Best Composer 2018’

Antonia Zadrag

Category Piano grade 6 – 7

1st prize Shlomo Levy

Recital class 11 and under

Sofia Ozkan Mouiyassi and Harris Johnston

Hilary Sturt Best Viola Player Prize

Jay Boyd

Chamber ensemble prizes:

Tutti Mundi 1st Prize 15 years and under

Kingfisher quartet 2nd Prize 12 years and under

 

 

 

92ce73f036125953d806bb2f75bcd2eb

SUCCESSFUL AUDITIONS 2018

Successful auditions into the National Children’s Orchestra:

Diego Jurado (flute)

Shlomo Levy (violin) (leading)

SUCCESSFUL AUDITIONS 2017

Successful auditions into the National Youth Orchestra:

Ilai Avni (violin)

Sabrina Davies (violin)

Eleanor Davies (violin)

Alice O’Gorman (violin)

Levent Tanritanir (bass)